>
Якими бувають пожежні сповіщувачі

Якими бувають пожежні сповіщувачі

Один з головних елементів будь-якої пожежної сигналізації – це датчики або, як їх часто називають – сповіщувачі. Це високотехнологічні прилади, які визначають ознаки займання або попереджають про ризик його виникнення. У цьому й полягає їх роль: попередити про небезпеку й дати можливість адекватно зреагувати на ситуацію – почати евакуацію та протипожежні дії.

Багато в чому ефективність усієї протипожежної системи залежить саме від якості таких сповіщувачів. А тому, щоб отримати упевненість, що уся система працюватиме безвідмовно, необхідно встановлювати дійсно якісні пожежні датчики.

Пожежні сповіщувачі можна розділити на чотири основні групи:

  • теплові;
  • датчики полум’я;
  • димові;
  • комбіновані.

Теплові датчики функціонують за принципом реагування на різкі перепади температури й додатково розділяються на дві підгрупи – порогові (налаштовуються на певну температуру, після якої передають сигнал на пульт) й інтегральні (реагують на різкий перепад). Такі сповіщувачі встановлюються на об’єктах з ризиком займання через високі температури.

Димові сповіщувачі реагують виключно на задимлення і зазвичай виявляють його за допомогою інфрачервоних променів. Єдиний їх мінус – часті хибні спрацьовування на пил і пару, а тому вони підходять не для усіх приміщень (не годяться для кухонь, курилок, гаражів).

Датчики полум’я спрацьовують при виникненні жевріння й відкритого займання. Найчастіше їх використовують на об’єктах, де при займанні рідко з’являється димовиділення. Вони здатні виявити займання ще на початковому етапі, а тому вважаються найефективнішими.

Комбіновані датчики пожежної сигналізації в цьому відношенні найбільш ефективні, оскільки прочитують інформацію відразу по декількох каналах. У більшості випадків такі датчики поєднують функції визначення диму та тепла (перепаду температур) і, хоча й коштують дещо дорожче, але практично не мають хибних спрацьовувань.

В той же час визначити, які саме пожежні датчики краще і які треба обирати, без усебічного аналізу об’єкту неможливо. Те, наскільки ефективною буде вибрана система пожежогасіння, залежить від багатьох чинників – матеріалу, з якого побудована будівля, умов роботи об’єкту, виду матеріалів, що зберігаються на об’єкті (наприклад, якщо це склад), виробничих робіт (якщо це завод) й інших нюансів.

Різні датчики добре показують себе в різних ситуаціях.  Саме тому тут важливо знати усі умови – тоді система пожежної сигналізації працюватиме коректно.

Уверх