Створення системи безпеки – це в першу чергу аналіз території, ризиків і вибір правильних датчиків, здатних визначити стороннє проникнення або надзвичайну ситуацію. Захист об’єкту будується саме на прорахунку зон, швидкому виявленні загрози й усуненні наслідків.
Розвиток технологій дозволив з’явитися величезному числу високоточних датчиків. Вони стали застосовуватися в системах безпеки різних напрямків.
Датчики охоронної сигналізації
До цієї групи відносяться найрізноманітніші пристрої:
- датчики руху;
- магнітні;
- радіохвильові;
- розбиття скла;
- вібраційні;
- ємнісні;
- променеві.
Датчик руху. Це об’ємний або пасивний інфрачервоний датчик, що реагує на джерела тепла. Може бути запрограмований на людей і тварин. Має один істотний недолік: його легко обдурити, використовуючи теплонепроникний костюм.
Магнітний датчик. По суті, це два контакти, що встановлюються на дверях, вікнах, дверцях шаф й ін., реагують на розмикання.
Радіохвильовий датчик. Визначає проникнення в ході аналізу радіохвиль (доплерівський ефект), але має багато хибних спрацьовувань на об’єкті, де можуть працювати різні механізми, автономні пристрої або здійснюватися сторожовий обхід.
Датчики розбиття скла. Визначають проникнення шляхом аналізу частотного діапазону звуку розбиття скла. Такі пристрої вимагають точного налаштування під певний тип шибки на об’єкті (армоване, ламіноване плівкою, звичайне, триплекс).
Вібраційний датчик. Застосовується на об’єктах, де існує ризик перелому стін або підкопу (наприклад, банки).
Ємнісний датчик. Фіксує зміни місткості поля в зоні, що охороняється. Зазвичай застосовуються в музеях, виставкових залах, гаражах.
Променевий датчик. Застосовуються для об’єктів великої площі, а також відкритих просторів. Працюють за принципом переривання променя порушником.
Датчики пожежної сигналізації
Використовуються для виявлення пожежонебезпечної ситуації на об’єкті й здатні визначати різні ознаки займання. Розрізняють чотири їх види:
Датчики вогню (полум’я). Встановлюються на об’єктах, де займання відбувається без попереднього задимлення й перепаду температури. Наприклад, на складах хімічних речовин і ГСМ, бензоколонках.
Теплові. Спрацьовують у разі стрибків температури в зоні, що охороняється. Додатково ці пристрої розділяються на інтегральні та порогові.
Димові. Аналізують ІЧ-випромінювання й реагують на зважені в повітрі частки. Іноді можуть спрацьовувати на пил, а тому вимагають застосування дублюючих датчиків.
Комбіновані. Такі пристрої здатні визначати займання відразу за декількома параметрами.
Забезпечення безпеки на об’єкті багато в чому залежить від правильно підібраних охоронних пристроїв. Вони мають бути застосовані до місця, правильно налагоджені й працювати в комплексі!